
"Jó futballhoz jó pálya kell" - a tökéletes focipálya megteremtése
A fűnyírás időigényes munka, ami sok pályagondozó számára akadályozza a futballpályák minőségének javítását.
Simeon Liljenberg, a sportfű-szakértő szerint a megoldás egyszerű: bízza a munkát egy robotfűnyíróra. Ez rengeteg értékes időt szabadítana fel sok futballklub számára. A CEORA robotfűnyírók segítségével a klubok időt és pénzt takaríthatnak meg, miközben a pályák minőségét és tartósságát is javítják. Ne hagyd, hogy a fűnyírás akadály legyen - bízd a munkát a robotokra, és nyerj vissza értékes időt a pályák javítására és karbantartására!
„Minden héten nyerhetne egy plusz napot”
A futballpályákat gyakran hetente háromszor is nyírják. Ez jelentős üzemanyagköltséggel és sok munkaórával jár: az egyes pályák nyírása 2–3 órát vesz igénybe, attól függően, hogy milyen típusú gépet használnak. „Ezt elvégezheti egy professzionális Automower, ami azt jelenti, hogy hetente körülbelül egy plusz napot nyerhetne, amelyet a pálya állapotát javító feladatokra fordíthatna” – mondja Simeon Liljenberg. Íme a három legfontosabb feladat, amelyet szerinte érdemes megfontolni, amíg a robot gondoskodik a fűnyírásról.
Szellőztetni, szellőztetni… és újra szellőztetni
Soha nem lehet túl sokat szellőztetni. „Éppen ellenkezőleg, sok futballklub túl ritkán szellőzteti a pályáját” – mondja Simeon. A gyepszellőztető folyamatos használata jobb pályaklímát tesz lehetővé. Megnöveli a levegő mennyiségét a talajban, és lehetővé teszi, hogy a víz és a fű gyökerei igazán mélyre hatolhassanak a talajban. A hosszabb gyökereknek köszönhetően pedig tartósabb lesz a pálya: jobban bírja a gyakori használatot. „Amikor a szellőztetést végzi, miért ne használná ki a lehetőséget a látható gyomok eltávolítására is, hogy megakadályozza azok átterjedését a pálya más területeire? Tegye meg azonnal, és kerülje el a szezon későbbi szakaszában a felesleges, időigényes többletmunkát.”
Ellenőrizze a nedvességet és az öntözést
Mérje meg a talaj nedvességtartalmát: lehetőleg nedvességmérővel. A nedvességtartalomnak 20–25%-nak kell lennie. Ha ennél kisebb az érték, akkor a pálya túl kemény, és érdemes fokozni az öntözést, hogy serkentse a megfelelő növekedést. Ha viszont ez a szám magasabb, akkor a futballpálya túl puha, és valószínűleg csökkenteni kellene az öntözés mértékét. A túl puha futballpálya ugyanis kevésbé ellenálló a kopással szemben, és ha a felület csúszós, megnő a sérülésveszély. „Ha van egy kis plusz ideje, ellenőrizheti az öntözőrendszert is, és ha szükséges, beállíthatja az öntözőberendezéseket, hogy a víz a pálya minden részét egyenletesen érje. Ez egy fontos feladat, amelyről az emberek gyakran megfeledkeznek.”
Javítsa ki most a sérült helyeket
Először is, gondoskodjon az összes sérült helyről. Tényleg megéri. Ne várjon arra, hogy maguktól helyre jönnek, mert gyakran nem fognak. Másodszor pedig, haladéktalanul javítsa ki őket. Minél tovább vár, annál tovább tart, míg a fű rendbe jön. Nem elég pusztán visszarakni a kilazult gyepdarabokat a helyükre, - mutat rá Simeon - és azt is megmagyarázza, hogy miért: „Amikor visszahelyezi a gyepdarabot, ügyeljen arra, hogy megfelelően nyomja be a talajba, hogy megakadályozza a légzseb kialakulását, ami a fű kiszáradását okozhatja.”
Husqvarna Ceora - az innovatív megoldás
A robotfűnyírás bevezetése nemcsak időt és energiát takarít meg, hanem lehetőséget ad arra is, hogy a pályagondnokok hatékonyabban kezeljék a futballpályák általános karbantartását és javítását. Az Automower robotfűnyírók már jól bevált megoldásnak bizonyultak számos klub számára, azonban érdemes lehet megfontolni az újonnan megjelent Ceora modellt is, amely még további innovációkat kínál a pályagondozás területén.